RANCANGAN PENGAJARAN MIKRO PENGAJARAN
Mata Pelajaran : | Matematik Tahun 2 |
Bidang : | Sukatan dan Geometri |
Tajuk : | Masa dan Waktu |
Standard Kandungan : | 9.1 Menyatakan waktu dalam jam dan minit |
Standard Pembelajaran : | i) dan ii ) |
Objektif Pembelajaran : | Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat mengenal dan menandakan tandaan lima minit pada muka jam. |
Nilai dan sikap | Menerapkan sikap menghargai masa |
Elemen merentas kurikulum | Kreaktif (murid membina idea baru melalui pengenalan kepada kegunaan senggatan) |
Bahan bantu mengajar | Muka jam , jam sebenar dan lembaran kerja |
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Fasa | Aktiviti | Komunikasi | |
Persediaan Pemerhatian dan analisis | a. Guru menunjukkan aksi aktiviti harian seperti tidur , makan dan belajar. b. Guru meminta murid menyatakan bagaimana cara mengetahui masa aktiviti-aktiviti tersebut. c. Guru menunjukkan muka jam kepada murid. Guru bersoal jawab dengan murid | Nyatakan apakah aktiviti yang dilakukan oleh saya Adakah semua aktiviti berikut boleh dilakukan serentak? Ini apa? Sebutkan apa yang terdapat pada muka jam | |
Imaginasi Penjanaan idea Sintesisi idea | a. Membimbing murid mengenal tanda senggatan minit pada muka jam dengan cara menunjukkan 12 sengatan di dalam muka jam, b. Pilih murid untuk membilang senggatan pada muka jam. c. Guru menerangkan setiap senggatan mewakili 5 minit, dengan menunjukkan sebuah muka jam yang bersenggat tanpa nombor. d. Murid dikehendaki membilang dalam gandaan 5 hingga 60 | Berapakah bilangan senggatan yang kamu lihat pada muka jam yang diberi. Sifir berapakah yang digunakan bagi menentukan minit? Bilang dalam gandaan 5. Ada berapa minit dalam angka 1 hingga 3 Ada berapa minit dalam angka 5 hingga 8 Ada berapa senggatan semuanya. | |
Perkembangan Menilai | a. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid · Murid perdana – muka jam yang tidak mempunyai sebarang nombor. · Murid Numerasi - muka jam yang telah ditulis sebahagian dari nombor. | Tuliskan nombor pada muka jam diberi mengikut minitnya yang betul | |
Tindakan Amalan berterusan | a. Guru meminta murid melekatkan angka 1 hingga 12 pada gambar muka jam. b. Guru meminta murid melekatkan dalam gandaan 5 minit pada luar muka jam tadi. | Murid-murid di hadapan ini ada gambar muka jam. Diminta Ali kehadapan bagi melekatkan nombor 1 hingga 3 ( guru memanggil murid dan melakukan aktiviti ini sehingga nombor 12 dilekatkan. Diminta Siti melekatkan nombor dalam gandaan 5 . aktivit dilakukan sehingga nombor 60 dengan murid yang berlainan. |
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : PSV – Dunia Seni Visual (Tahun 2-CATAN)
Mata Pelajaran dan Kelas | : | Dunia Seni Visual (2 Bestari) |
Bidang | : | Menggambar : Catan |
Tema dan Tajuk | : | Alam Semula Jadi |
Masa | : | 60 minit |
Standard Pembelajaran | : | 1.1 Persepsi Estetik 1.1.1 Unsur Seni 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3 1.1.2 Prinsip Rekaan 1.1.2.1 1.2 Aplikasi Seni 1.2.1 Media 1.2.1.1 Alat – berus lukisan , palet 1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan , tempera , cat poster , warna air 1.2.2.1 Teknik- basah atas kering 1.3 Ekspresi Kreatif 1.3.1, 1.3.2, 1.3.2 1.4 Apresiasi Seni 1.4.1, 1.4.2 |
Objektif Pembelajaran | : | Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam catan. 2. Menghasilkan catan yang baik dan menarik menggunakan media yang betul. 3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari. |
Aktiviti P&P | : | Persepsi Estetik 1. Guru menunjukkan contoh catan gambar pemandangan.(EK1) (B1D1E5) 2. Guru menyatakan definisi catan.(EK1) (B1D1E1)/(B2D1E1) 3. Guru bersoal jawap tentang bahasa seni visual yang ada pada contoh catan menggunakan media basah. (EK2) (BID1E1) Aplikasi Seni 4. Guru memperkenalkan media yang digunakan dan menunjuk cara melakar gambar pemandangan.(EK1) (B1D2E1)/(B2D2E1)(B2D2E5) 5. Guru menunjukkan cara mewarna lakaran pemandangan.(EK2) (B1D3E1) Ekspresi Kreatif 6. Murid menghasilkan catan dengan bimbingan guru.(EK3) (B3D1E1)/(B2D3E1)/(B3D4E1) 7. Murid menggunakan kreativiti dalam penghasilan catan.(EK4) (B4D1E1) (B4D2E1) Apresiasi Seni 8. Murid mempamerkan karya seni yang dihasilkan.(EK5) (B4D5E1) 9. Menceritakan karya sendiri (EK5)(B5D6E2) |
EMK | : | Kreativiti, keusahawanan, nilai murni |
Bahan Bantu Mengajar | : | 1. Contoh : garisan, rupa, dan gambar pokok bunga 2. Media : Kertas lukisan, pensel palet , tempera warna air |
Penilaian P&P | : | 1. Proses kerja semasa membuat penerokaan dan penghasilan catan |
Refleksi | : | Pada akhir pembelajaran: 1. 40 daripada 45 orang murid dapat mengenal dan menggunakan bahasa seni visual dalam lukisan yang dihasilkan dengan menggunakan media yang ditetapkan. 2. 40 daripada 45 orang murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual yang dipelajari. 3. Bagi murid yang tidak mencapai objektif, bimbingan khas akan diberi dalam sesi pembelajaran yang akan datang. |
Definisi catan
-Catan adalah satu proses menyapu warna atau cat ke atas sesuatu permukaan rata.
-Ia mewakili gambaran pemikiran atau rekaan tertentu sama ada yang rata atau absrak.
-Dihasilkan melalui sapuan warna ke atas permukaan rata dengan menggunakan berus
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : PSV – Dunia Seni Visual (Tahun 1-TOPENG)
http://www.scribd.com/fullscreen/70860934?access_key=key-86xxbrbk40u2qfc05mu
http://www.scribd.com/fullscreen/70860934?access_key=key-86xxbrbk40u2qfc05mu